Od kilku lat jesteś na tym samym stanowisku, ale Twoje ambicje sięgają wyżej? Masz poczucie, że stoisz w miejscu, a Twoje życie zawodowe zaczyna wpadać w rutynę? Być może przyszła pora w Twojej karierze na awans.
Po kilku latach w karierze zawodowej, spędzonej na jednym stanowisku, nic dziwnego, ze ambitnie zaczynamy patrzeć w przyszłość. Czasami kierujemy się rutyną, często brakiem satysfakcji z pracy, ale najczęściej jest to chęć posiadania większych zarobków.
Z czym wiąże się awans?
Awans wiążę się z wieloma rzeczami, z którymi do tej pory nie mieliśmy styczności. Będąc na wyższym stanowisku, będziemy odpowiedzialni za poważniejsze projekty lub nawet za kontakty z kontrahentami firmy. Być może również zostaniemy koordynatorami większego projektu, co łączy się ze współpracą z innymi członkami załogi.
W jaki sposób starać się o awans
Jeśli zależy Ci na awansie, musisz najpierw zastanowić się co Tobą kieruje. Jeśli bowiem sugerujesz się tylko wyższymi zarobkami, możesz mieć problem z udowodnieniem swojemu pracodawcy, racji Twoich argumentów. Mało który szef, pójdzie na to, aby dać awans pracownikowi, tylko dlatego, że chce on zarabiać większe pieniądze. W takim przypadku, może wystarczyłaby szczera rozmowa z szefem w kwestii finansowej i złożenie oficjalnej prośby o podwyżkę.
Jestem ambitny, wiec zależy mi na awansie
Zależy Ci na awansie, ponieważ męczy Cię codzienne chodzenie do pracy i wykonywanie stale tych samych obowiązków? W takim przypadku, masz realne szanse na to, by dostać awans. Jak to zrobić? Sprawa choć nie jest łatwa, to jednak jest realna w wykonaniu. Twoim zadaniem będzie przekonanie szefa, by podjął to ryzyko i awansował Cię na wymarzone (i wyższe) stanowisko.
Awans – dlaczego właśnie Ty masz go dostać
Aby w ogóle móc rozmawiać ze swoim szefem na temat awansu, musimy się do tej rozmowy konkretnie i sumiennie przygotować. W tym celu, warto przemyśleć swoje konkretne argumenty, tak aby szef nie mógł nas zbić z tropu. Wypisz na kartce wszystkie Twoje mocne strony, które udowodnią, że jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko. Następnie postaraj się je wszystkie zapamiętać, tak aby swobodnie o nich rozmawiać. Ciężko jest mówić o swoich zaletach – bo wiemy, że nie ma ludzi idealnych. Ale w momencie gdy staramy się o wyższe stanowisko (co wiąże się z większymi zarobkami), musimy wprost mówić o swoich zaletach, które pomocne okażą się dla firmy.
Nie Ty awansujesz
Zdarzyć się może, że jednak szef nie zechce Cię awansować. Powodów może być wiele. Często pracodawcy nie chcą zmieniać swoich pracowników, na inne stanowiska, ponieważ jeśli sprawdzają się na obecnym, to po co ryzykować? Ale są także inne powody. Czasami jest też tak, że szef pomimo Twoich zapewnień, wie, że nie sprostasz wymaganiom i nie odnajdziesz się w nowej roli i być może, nie przyniesiesz oczekiwanych efektów. W takiej sytuacji, nie naciskaj na niego i w żaden sposób nie wyrażaj swojej złości. Spróbuj zrozumieć i zaakceptować jego decyzję. A tym samym uszanujesz jego zdanie.
Ale nie odpuszczaj
To, że raz dostałeś odmowę awansu, nie znaczy, że już nigdy nie będziesz mógł przejść na wyższe stanowisko. Być może problemem jest Twoje za niskie wykształcenie – dlatego zapisz się na kursy lub nawet na studia. Albo Twój pracodawca uważa, że nie sprostasz wyznaczonym, nowym zadaniom – udowodnij mu na obecnym stanowisku, że nie boisz się wyzwań i że cały czas się rozwijasz, by być lepszym.
Nigdy nie odpuszczaj i walcz o swoje marzenia. Tylko dzięki swojej sile i determinacji, możesz odnieść oczekiwany sukces.