rekrutacja
fot. pexels.com

Zdarzyło Ci się, że znalazłeś ogłoszenie o pracę, do którego idealnie pasowały Twoje umiejętności i doświadczenie, a mimo to nikt nie odpowiedział na Twoje zgłoszenie? Zastanawiasz się co zrobiłeś nie tak? Czy może Twoje doświadczenie lub umiejętności są za wysokie? Czy w ogóle może być coś takiego, jak za wysokie umiejętności?

Problem może tkwić zupełnie gdzie indziej. Być może CV, które wysłałeś do firmy, przeważyło o Twoim odrzuceniu. Czy można źle napisać CV? Owszem. I są to najczęściej odrzucane CV podczas procesu rekrutacji. Często nie zdajemy sobie sprawy, że pisząc źle CV, nikt nawet nie skupi się na naszych umiejętnościach, czy doświadczeniu.

Na co należy zwrócić uwagę pisząc CV? Jakich błędów unikać? I jak zadbać o idealne CV, tak by było przepustką do dostania nowej pracy.

Poprawna pisownia

Jak dobrze wiemy, literówki zdarzają się niemal wszędzie. Czy to w książkach, czy w gazetach. Biorąc pod uwagę ilość nakładu stron, ciężko jest sprawdzić każdego słowo. Ale pamiętajmy, że CV to nasz klucz do sukcesu. Dlatego ten dokument powinien być dopieszczony pod każdym względem. Nie tworzymy CV na 10 stron A4. Jest to najczęściej jedna, bądź dwie strony. Dlatego przed wysłaniem swojego CV upewnij się, że wszystkie słowa są poprawne pod względem ortograficznym, jak i stylistycznym.

Zbyt odważna oprawa graficzna

W Internecie możemy znaleźć dużo programów, które za darmo ozdobią nasze CV pod kątem graficznym. Pamiętaj! Pogrubienia w tekście, czy podkreślenia ważnych dokonań, które są istotne dla przyszłego pracodawcy to dobry pomysł. Ale tworzenie ozdobnych wzorów, w celu wyróżnienia naszego dokumentu z tłumu odebranych CV – nie jest dobrym pomysłem. W ten sposób rozproszysz pracodawcę i zniechęcisz go do dalszego czytania.

Niepoważny adres mailowy

Być może nie zdawałeś sobie z tego sprawy, że pracodawca czyta Twoje dane kontaktowe. Ale tak. Jest to kluczowe, przy pierwszym zapoznaniu się z Twoim CV. Bowiem adres mailowy dużo mówi o człowieku. Wyobraź sobie, że bierzesz udział w rekrutacji o stanowisko menagera sklepu z biżuterią. Potencjalny pracodawca czyta Twój adres mailowy, który brzmi np. Pusia123@ lub superRafi@. Choć adres jest łatwy do zapamiętania, to nie będzie brzmiał poważnie dla klientów, czy pracowników. Często właśnie z takich powodów, nasze CV wpada na sam koniec listy kandydatów.

Ład i harmonia

Aby nasze CV było czytelne dla pracodawcy, warto napisać je w uporządkowanym stylu. Wprowadź konkretne daty i poukładaj je chronologicznie. W ten sposób dużo łatwiej będzie się odnaleźć w Twoim życiorysie. Podobnie zrób z wypisaniem swojego doświadczenia. Najlepiej uporządkuj je zaczynając od obecnej pracy, aż po kolejne z poprzednich lat. Ważne są także akapity i puste miejsca między kolejnymi tematami. W ten sposób zachowasz estetykę swojego dokumentu.

Pisz konkretnie

CV to dokument, który ma zawierać istotne fakty z Twojego życia zawodowego. W tym celu, unikaj pisania ciągłym tekstem, jakbyś pisał opowiadanie. Stwórz rubryki, w których od punktów wypiszesz konkretne informacje z Twoimi postępami w pracy. Zawrzyj w nich swoje największe osiągnięcia i sukcesy. Dzięki którym Twoje CV, stanie się najbardziej atrakcyjne ze wszystkich, które pracodawca otrzyma na swojego maila.

Dokument CV to coś w stylu, pochwalenia się swoimi umiejętnościami. Każde CV powinno być napisane oddzielnie do osobnej firmy. Bowiem inne doświadczenia będą potrzebne, gdy startujesz w rekrutacji na ekspedientkę, a inne, gdy szukasz pracy, jako asystentka w biurze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here