matura
fot. pixabay.com

Z każdym dniem egzamin maturalny zbliża się coraz to większymi krokami. Mamy już rok 2021, więc kwestią czasu jest, gdy nadejdzie miesiąc maj. A wraz z nim, pierwsze terminy egzaminów maturalnych.

Ale co w przypadku, gdy nie planujemy pójść w przyszłości na żadne studia. Czy egzamin maturalny jest nam niezbędny?

Egzamin maturalny piszemy po zakończeniu edukacji w szkole średniej. Podchodzą do niego uczniowie klas 3 liceum i klasy 4 technikum. Z egzaminu maturalnego zwolnieni są uczniowie klas zawodowych.

Dlaczego matura jest tak ważna

Egzamin maturalny to nic innego, jak sprawdzenie naszej wiedzy z wielu różnych przedmiotów. Obowiązkowe przedmioty to: język polski, matematyka i jeden wybrany język obcy. Najczęściej w tym przypadku uczniowie wybierają język angielski, bo najdłużej się go uczą. Nie ma w tym również nic dziwnego, bowiem język angielski jest jednym z najbardziej popularnych i najczęściej używanych języków obcych na świecie.

Matura, a studia

Wyniki z egzaminów maturalnych są brane pod uwagę, jeśli chcemy dostać się na wybrane przez siebie uczelnie. Dlatego zanim złożymy deklaracje maturalne, co do wybranych przedmiotów dodatkowych i rozszerzonych, warto sprawdzić jakie przedmioty są brane pod uwagę podczas rekrutacji. Przykładem jest sytuacja, w której uczeń stara się dostać na medycynę, ale nie zdaje matury z biologii, czy chemii. W takim przypadku, nie ma możliwości, że dostanie się na wymarzone studia dzienne, czy też zaoczne.

Dlatego zanim przejdziesz do wypełniania deklaracji, dokładnie przemyśl swój wybór i zaplanuj swoje pierwsze kroki szkoły wyższej.

Matura – bez planów na przyszłość

Co jeśli jeszcze nie wiemy, gdzie chcemy być za rok. Na obecną chwilę nie planujemy studiować, ale nie wykluczamy tego w przyszłości – za kilka lat. W takiej sytuacji, nie rezygnuj z podejścia do matury. Wybierz te przedmioty, które Cię interesują i w których czujesz się mocny. Wtedy masz największe szanse na powodzenie i zdanie egzaminu na najwyższym poziomie. Dzięki temu nie zamkniesz sobie drogi w przyszłości.

Brak matury – brak studiów

W przypadku, gdy jednak nie podejdziesz do matury lub całkowicie się poddasz na starcie i oblejesz się, ryzykujesz tym, że w przyszłości będziesz zmuszony ją poprawić. Wyobraź sobie, że za 10 lat, mając wtedy jakieś 28 lat, podejmiesz decyzję, że chcesz pójść na studia i zacząć więcej zarabiać. Ale jeśli nie będziesz mieć matury, musisz cofnąć się o 10 lat wstecz i spróbować zaliczyć ją raz jeszcze.

Niestety trzeba brać pod uwagę, że po tylu latach, dużo informacji i zdobytej wiedzy nam umyka. Automatycznie potrzebujemy więcej czasu, na przypomnienie i przyswojenie sobie wiedzy z zakresu liceum, czy technikum. Trzeba zauważyć również, że mając 28 lat, stałą pracę i być może już rodzinę, nie znajdziemy tyle wolnego czasu, by zdać dobrze maturę.

Pamiętaj! Teraz jest idealny dla Ciebie czas na naukę i podejście do egzaminów. Jak mówi stare przysłowie, kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana. Dlatego nie zwlekaj i nie obawiaj się. Nie masz nic do stracenia, ale postaraj się przyłożyć do egzaminów, najlepiej jak potrafisz. Tylko wtedy będziesz mógł powiedzieć, że podjąłeś wyzwanie i osiągnąłeś zadowalające efekty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here