Od ukończenia szkoły marzysz, aby pracować w wielkiej korporacji? A może zależy Ci na pracy wśród ludzi np. w salonie kosmetycznym? Nie ważne jaki rodzaj pracy chcesz wykonywać. Ważne jest to, co zrobisz, aby dostać się do wymarzonej pracy.
Jak postarać się o wymarzoną pracę w firmie, gdzie nie mamy znajomych i nikt nie jest w stanie nas zarekomendować?
Zasięgnij języka
W pierwszej kolejności warto byłoby dowiedzieć się czegoś więcej o firmie. Koniecznie musisz dowiedzieć się kto jest jej szefem, a kto prowadzi rekrutację. Często zdarza się tak, że to nie pracodawca wybiera swoich pracowników, tylko ktoś do tego oddelegowany. W takim przypadku musimy przygotować się do rozmowy z osobą, która będzie z nami przeprowadzała rozmowę kwalifikacyjną.
Poznaj lepiej firmę
Jesteś pewien, że chcesz pracować akurat w tej firmie? Wychodzisz z założenia, że lepszego miejsca pracy na świecie nie ma i uparcie dążysz, aby pracować właśnie tam. A co takiego wiesz o tej firmie? Być może doszły do Ciebie słuchy, że są tam świetne zarobki, albo wraz z podpisaniem umowy, dostaniesz świetne benefity pracownicze.
Nic bardziej gorszego nie ma, niż kierowanie się benefitami, podczas szukania idealnego miejsca pracy.
Najważniejsze jest, by poznać firmę nieco lepiej. Być może organizują oni dzień otwarty i będziesz mógł skorzystać z okazji i poznać trochę bliżej wnętrze firmy, a także jaki tam panuje klimat. Ale nie martw się. Jest jeszcze szansa, że poznasz bliżej pracowników. Zapisz się na targi pracy, które przynajmniej raz w roku są organizowane w każdym z dużych miast. Podczas takich eventów, masz możliwość poznania osobiście pracowników danej firmy. Dostajesz szansę wtedy zapytania się wprost, jaka tam panuje atmosfera i jak się współpracuje z samym szefem.
Wykorzystaj każdą możliwą szansę, by poznać lepiej miejsce pracy, zanim podpiszesz dumnie umowę o pracę.
Przygotuj swoje CV
Dzisiaj CV, to już „must have” każdej rozmowy o pracę. Podobnie jest w przypadku portfolio. Coraz więcej osób, jak i pracodawców pyta o możliwość zobaczenia Twojego portfolio.
Żeby móc w ogóle rozmawiać z pracodawcą, musisz przygotować sobie solidne CV. Jednak nie działa to tak, że zrobisz kopiuj – wklej i wyślesz do wszystkich firm, w których chcesz pracować. Niestety nie. Do każdej firmy należy wysłać oddzielne CV, napisane pod konkretne stanowisko. W taki sposób udowodnisz, że przygotowałeś się odpowiednio do rozmowy. Każdy pracodawca to doceni, ponieważ często zdarzają się sytuację, w których to potencjalni kandydaci na pracownika, wysyłają ogólnikowe dokumenty CV. To niestety świadczy o nieposzanowaniu szefa, jak i jego czasu.
Nie rezygnuj z marzeń
Niestety może zdarzyć się również tak, że nie dostaniemy danego stanowiska w firmie. Nie załamuj się wtedy. Spróbuj dowiedzieć się, co zaważyło o takiej decyzji. Być może powodem jest Twoje małe doświadczenie w branży, nieznajomość języka obcego lub nieukończone studia wyższe. W takiej sytuacji, nie jest jeszcze nic stracone. Wszystko można naprawić i zmienić. Dlatego jak najszybciej uda się na wymagane kursy lub poszukaj stażu, a może praktyk w innej firmie, które przygotują Cię do danego stanowiska. Dzięki temu w przyszłości będziesz mógł ponownie startować do swojej wymarzonej firmy, w której chcesz pracować.