wysokość składki

Ubezpieczenie zdrowotne prywatne to produkt, który Polacy wybierają coraz chętniej. Wszystko ze względu na to, że posiadanie takiej polisy wiąże się z ogromnym komfortem psychicznym – zyskujemy wówczas dostęp do placówek medycznych, z których usług nie moglibyśmy skorzystać, posiadając jedynie ubezpieczenie w ramach NFZ. Żeby jednak ta dodatkowa ochrona działała, musimy regularnie opłacać składki. Od czego zależy cena takiego ubezpieczenia? Czy możemy dopasować wysokość kosztów do naszych indywidualnych możliwości?

Na czym polega ubezpieczenie zdrowotne prywatne?

Ubezpieczenie zdrowotne prywatne w żadnym razie nie jest zastępstwem obowiązkowej polisy, na którą musimy odprowadzać składki z chwilą zdobycia zatrudnienia. Z ubezpieczenia zdrowotnego państwowego nie możemy zrezygnować, jednak możemy poszerzyć ochronę swojego zdrowia i życia, wybierając ofertę którejś z firm ubezpieczeniowych.

Taka prywatna polisa zazwyczaj daje nam możliwość na leczenie i konsultacje ze specjalistami, którzy nie przyjmą nas w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Ubezpieczenie zdrowotne prywatne nie skazuje nas także na długotrwałe oczekiwanie w kolejkach; zazwyczaj dostanie się na wizytę jest znacznie szybsze i prostsze. Ponadto możemy indywidualnie dopasować jego zakres. W zależności od tego, z jakim ubezpieczycielem podpiszemy umowę, lista świadczonych usług może się różnić. Tym sposobem, mając na uwadze np. uprawiane sporty, możemy zadbać o to, by w razie potrzeby mieć szansę na dostanie się do lekarza, który pomoże nam z zaistniałą kontuzją.

Czy są sytuacje, w których ubezpieczenie zdrowotne prywatne nam nie pomoże?

Podobnie jak w przypadku wielu innych polis ubezpieczeniowych, tak i tutaj istnieją pewne wyjątki. Firmy ubezpieczeniowe mają prawo do odmówienia wypłaty stosownego świadczenia w razie nastąpienia określonych okoliczności. Dlatego też, przed wykupieniem produktu, powinniśmy zapoznać się z listą sytuacji, które są wyłączone z odpowiedzialności ubezpieczyciela. Może to być uszczerbek na zdrowiu powstały na skutek udziału w strajkach czy rozruchach. Często jako wyjątek traktowane są też urazy spowodowane w chwili, kiedy pacjent znajdował się pod wpływem używek.

Dość istotną kwestią jest tutaj okres karencji, czyli czas, kiedy nie będziemy mogli korzystać z wybranego ubezpieczenia, nawet pomimo tego, że opłacamy składki. Przykładowo może to być dostęp do drogiego badania wykonywanego nowoczesnym sprzętem medycznym. Ubezpieczyciel może zaznaczyć, że możliwość poddania się takiemu badaniu zaistnieje dopiero po upływie 60 dni od czasu podpisania umowy.

Cena prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego – od czego zależy?

Oczywiście koszty związane z wykupieniem ubezpieczenia zdrowotnego są w dużej mierze uzależnione od tego, do jakiego towarzystwa ubezpieczeniowego się zwrócimy. Dlatego też nie warto podejmować decyzji zbyt pochopnie, tylko przykładowo porównać ze sobą oferty co najmniej kilku ubezpieczycieli. To pozwoli nam na jak najbardziej obiektywną ocenę, który produkt jest dla nas najkorzystniejszy.

Przede wszystkim jednak na wysokość składki wpływają następujące czynniki:

  • zakres usług – większość firm ubezpieczeniowych daje swoim klientom możliwość dostosowania oferty do własnych potrzeb, np. poprzez wybór między pakietem podstawowym (czyli tańszym, jednak bardziej ograniczonym) a droższym (który daje nam dostęp do większej liczby placówek). Jest więc jasne, że im szerszy zakres usług, tym cena proporcjonalnie wzrasta;
  • wiek ubezpieczonego – wiąże się z nim pojęcie tzw. ryzyka ubezpieczeniowego. Jak wiadomo, wraz z upływem czasu wzrasta możliwość zachorowania czy nabawienia się kontuzji, wobec tego ubezpieczyciel może chcieć się zabezpieczyć poprzez zaproponowanie nieco wyższej stawki;
  • liczby ubezpieczonych osób – jeśli ubezpieczamy się indywidualnie, to cena będzie z pewnością korzystniejsza. Wiele osób jednak chce objąć polisą także najbliższych członków rodziny, np. małżonka bądź dzieci. Wówczas mówimy o ubezpieczeniu grupowym, które siłą rzeczy będzie nieco droższe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here