lektury
fot. pexels.com

Któż z nas nie czytał nigdy, żadnej książki? Mało jest takich osób. Książki są z nami odkąd tylko pamiętamy. Już jako dzieci, usypialiśmy do ulubionych opowieści Kubusia Puchatka, gdy mama czytała książkę do snu. Podobnie było w przedszkolu, tyle że tam opowieści czytała nam Pani, która się nami opiekowała.

A teraz? Ciężko nam sięgnąć po lekturę szkolną. Dlaczego tak się dzieje? Być może dlatego, że jest to książka z góry nam narzucona. Nie tylko narzucono nam tytuł książki, ale również termin jej przeczytania. Czy nie widzicie podobieństwa? Gdy słyszymy „zrób to teraz” – nigdy tego nie robimy. Ale jeśli nikt nam nie będzie rozkazywał, wykonamy zadanie znacznie szybciej, a na dodatek dokładniej.

Kiedy czytać lektury szkolne

Paradoks polega na tym, że chętniej sięgniemy po te książki w momencie gdy nikt nam tego nie narzuci. Dlatego dobrym sposobem będzie przeczytanie ich znacznie wcześniej. Przed rozpoczęciem roku szkolnego już wiemy, które lektury będą obowiązkowe i w jakiej kolejności. Właśnie dlatego jeszcze przed rozpoczęciem roku przeczytaj jedną lub dwie wymagane lektury. Wybierz sam, którą chcesz przeczytać, choć najbardziej polecane są te najdłuższe, ponieważ w wakacje mamy więcej wolnego czasu.

Nie ukrywajmy, że czytanie szkolnej lektury na huśtawce w ciepłe popołudnie, jest znacznie przyjemniejsze, niż czytanie jej w jesienne zimne wieczory pod presją czasu. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że możemy niektóre fragmenty lektur zapomnieć, do czasu gdy będziemy ją omawiać na lekcjach. I dlatego właśnie podczas czytania lektury, warto robić proste, ale efektywne notatki.

Notuj podczas czytania

Czytając lektury warto wykonywać notatki, w których na bieżąco będziemy zapisywać charakterystyki głównych bohaterów, plan wydarzeń, a także wątki poboczne. Dzięki takim notatkom z dużą łatwością będziemy mogli przypomnieć sobie całą fabułę zawartą w książce, nawet kilka dni przed testem sprawdzającym.

Ekranizacja może być uzupełnieniem

Dużo lektur szkolnych, zostało kolejno wydanych w formie filmu. Jest to świetny pomysł na odświeżenie swojej wiedzy, kiedy już przeczytasz daną lekturę. Wiadomo, film nie zastąpi Ci książki. Więc obejrzyj go dopiero, gdy przeczytasz całą powieść. Choć nie wszystkie szkolne lektury doczekały się ekranizacji, to jednak spora część utworów ją posiada.

Rok szkolny – czytaj dalej

Kiedy rozpocznie się już rok szkolny, a Ty możesz się pochwalić faktem, że przeczytałeś przez wakacje 3 lub 4 szkolne lektury, będzie to miłe zaskoczenie. Jednak nie spocznij na laurach. Czytaj dalej, wybieraj kolejne książki lub utwory czy ballady, które w przyszłości będą wymagane przez nauczyciela. Za niedługo do Twoich obowiązków zacznie przybywać znacznie więcej prac szkolnych. Dlatego warto wolne chwile poświęcić na czytanie lektur.

Lektury szkolne wcale nie są takie złe

Po przeczytaniu obowiązkowych lektur szkolnych, być może stwierdzisz, że nie są one wcale tak nudne, jak do tej pory myślałeś. Jak widzisz, dużo zależy od Twojego podejścia i nastawienia do tematu. Jeśli od początku będziesz uważać, że jest to nudne zajęcie – to takie będzie. Dlatego przy czytaniu lektur szkolnych, kieruj się powyższymi wskazówkami, a przekonasz się, że nie są one tak złe, jak myślałeś do tej pory.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here