nauka zdalna
fot. pexels.com

Masz sporo wolnego czasu i chcesz zacząć uczyć się przez Internet? Nie wiesz jednak jak to zorganizować i zaplanować, aby odnieść zamierzony efekt? Już dziś pokażemy Ci kilka wskazówek, jakie sposoby są najlepsze na naukę z domu.

Nauka zdalna to już niemal codzienność. Choć jeszcze kilka lat temu, nikt z nas by o tym w ten sposób nie pomyślał, to dziś nikogo już nie dziwi. Wszystkie szkoły w całym kraju przeszły na tryb nauki zdalnej przez Internet. A jak sobie poradzić z efektywnością nauki, aby czas przed komputerem nie okazał się czasem straconym? Czasami z perspektywy czasu, na niektóre rzeczy możemy patrzeć zupełnie innym spojrzeniem.

Dlaczego nauka przez Internet bywa ciężka

Często zdarza się, że pomimo naszych największych chęci, jednak coś idzie nie po naszej myśli i nie jesteśmy w stanie się skupić na lekcjach online. Co niestety jest niezbędne do tego, aby te zajęcia miały jakikolwiek sens i przyniosły oczekiwane efekty. Prawda jest jednak bolesna, ponieważ często to my sami prowokujemy sytuacje, przez które nie jesteśmy w stanie odpowiednio skupić się na lekcjach.

Jak zadbać o perfekcyjne warunki do nauki zdalnej

W pierwszej kolejności pomyśl, gdzie lubisz spędzać czas. Dla jednych będzie to salon, dla drugich sypialnia, a jeszcze inni wybiorą gabinet (jeśli taki mają w domu). Nie ważne gdzie będziesz się uczył, ale istotne jest to, by było to miejsca w którym nie czujesz się przytłoczony. Wyobraź sobie, że jesteś w pokoju gościnnym, w którym nie ma za dużo miejsca, a kolor ścian wprawia Cię w nużący stan melancholii. Choćbyś naprawdę szczerze chciał się uczyć, to w takim pokoju nie osiągniesz oczekiwanego celu.

Dlatego zdecyduj się na miejsce jasne, przestronne i skupiające dużo światła dziennego. Nie ukrywajmy przecież, że ciągłe siedzenie przy sztucznym świetle nie tylko wpływa źle na nasze oczy, ale także umysł i stan zdrowotny.

Pozbądź się rozpraszaczy

Zastanawiasz się co to są rozpraszacze? To wszystko co może Cię odciągnąć od nauki i sumiennego rozwiązywania zadań domowych zadanych przez nauczyciela. Są to telefony komórkowe, laptopy, na których mamy włączonego Netflixa z ulubionym filmem, czy też nawet muzyka, która leci z portalu YouTube.

Gdy pozbędziesz się swoim otoczeniu rozpraszaczy wokół i skupisz się tylko na nauce, zauważysz, że jest Ci dużo łatwiej przyswoić omawiany materiał na lekcji. Ale też nie tylko o to w tych chodzi. W dużej mierze, nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w ciszy i skupieniu, nie tylko lepiej i efektywniej się czegoś nauczymy, ale również zapamiętamy to na dłużej. Ponadto w krótszym czasie, jesteśmy w stanie opanować znacznie więcej materiału, ponieważ dużo łatwiej przychodzi nam zapamiętanie i zrozumienie pewnych rzeczy.

Pamiętaj o notowaniu

Czasami podczas nauki zdalnej, zapominamy o tym, że to są standardowe lekcje, podczas których również musimy prowadzić staranne notatki. Tylko  dzięki temu, będziemy mieli możliwość przed egzaminami maturalnymi, czy egzaminami ósmoklasisty powtórzyć cały materiał.

Jak widzisz, na efektywność nauki zdalnej wpływa wiele czynników. Każdy z nich jest inny, a ich powodzenie zależy tylko i wyłącznie od Ciebie, Twojej organizacji i zaangażowania w sprawę edukacji. Jednak jeśli podejdziesz do tego na poważnie i postarasz się zorganizować sobie czas i miejsce na naukę, na pewno w krótkim czasie zobaczysz pierwsze efekty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here