edukacja
fot. pexels.com

Spędzasz kilka godzin dziennie na przyswojeniu materiału wymaganego do szkolnego egzaminu? Jednak nie przynosi to żadnego oczekiwanego efektu? Potrzebujesz złotego środka, który pomoże Ci w nauce, bo nie możesz sobie pozwolić na pomoc korepetytora.

Być może podczas całego procesu nauki, popełniasz kluczowe błędy, w skutek których Twoja nauka nie jest efektywna. Przedstawimy Ci kilka pomysłów, jak sprawić, aby codzienna praca nad szkolnymi podręcznikami przyniosła, tak upragnione efekty.

Kilka słów o przedmiotach humanistycznych

Miewasz problemy z zapamiętaniem dat historycznych? Cały materiał, zaczyna Ci się mieszać w głowie i nie rozróżniasz, czy bitwa pod Grunwaldem była w 1410 roku, czy może 20 lat później? Nie martw się. Powyższy problem miewa 70% uczniów. Jak zatem nauczyć się dat historycznych? Przede wszystkim nie próbuj nauczyć się na pamięć wszystkich wydarzeń. Naukę trzeba polubić, a wiesz mi – da się. Jeśli zapowiedziano Ci kartkówkę z dat historycznych, w pierwszej kolejności zacznij od głębszego zapoznania się z historią. Sam poszukaj informacji w danym temacie i przeczytaj fragmenty książek, czy artykułów. Dzięki temu zrozumiesz sens całej historii i wtedy zapamiętanie daty, nie będzie stanowiło dla Ciebie żadnego problemu.

Dlatego warto zapamiętać pierwszą i najważniejszą zasadę. Zakresu szkolnego materiału nie da się efektywnie i na długo nauczyć na pamięć. Naukę, trzeba zrozumieć. Dopiero wtedy ją polubisz i zaczniesz odnosić pierwsze sukcesy edukacyjne, np. wysoce zdany egzamin maturalny.

Przedmioty ścisłe

Jak to wygląda z matematyką. Przecież funkcje, czy ciągi arytmetyczne w matematyce, są niemożliwe do rozwiązania. To jak mission impossible. Nic bardziej mylnego. Zauważ pewne podobieństwo w sytuacji. Kiedy nauczyciel tłumaczy Ci dany materiał, wydaje Ci się, że to jest niemożliwe do przyswojenia. Kolejno rozwiązujesz zadania i jesteś w połowie drogi, do zrozumienia tematu. Ostatnim krokiem jest sprawdzian, który niestety piszesz tylko na ocenę dostateczną, bo nie zdążyłeś przećwiczyć większości zadań. Na następnych lekcjach przechodzisz do kolejnego działu i jesteś szczęśliwy, że temat został zamknięty – grunt, że sprawdzian zaliczony.

W tym momencie popełniasz jeden z kluczowych błędów. Załóżmy, że sprawdzian został zaliczony, ale jednak temat nie jest przez Ciebie opanowany. Jeśli nie zamierzasz startować do powtórzenia sprawdzianu, to postaraj się opanować materiał samodzielnie w domu. Będziesz w stanie go zrozumieć, jeśli niemal od razu – na świeżo – usiądziesz do rozwiązania kolejnych zadań.

Warto także korzystać z zestawu ćwiczeń, których obecnie w sieci znajduje się mnóstwo.

To w jaki sposób podejdziesz do nauki, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Jednak aby odnieść oczekiwany efekt i przyswoić cały wymagany zakres materiału, warto postawić sobie cel. Przykładowo, może to być powtórka całego szkolnego materiału do matury.

Efektywna nauka

Pierwsze efekty odniesiesz dopiero, gdy skrupulatnie zaczniesz opracowywać samodzielnie szkolny materiał. Jeśli pomagają Ci w tym kolorowe flamastry – bo np. jesteś wzrokowcem – to koniecznie ich używaj. Tak naprawdę, warto wykorzystywać techniki, które sprzyjają nam w nauce. Jedni potrzebują absolutnej ciszy. Inni natomiast świetnie potrafią się uczyć przy włączonej muzyce. A są i tacy, którzy efektywnie uczą się na świeżym powietrzu.

To jaką metodę i warunki nauki wybierzesz, zależy od Ciebie. Kieruj się swoimi możliwościami i preferencjami. A dzięki temu będziesz bliżej sukcesu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here