szukaj pracy
fot. pexels.com

Jesteś na etapie wyboru kierunku studiów? A może nie wiesz, jakie kursy powinieneś zrobić, aby znaleźć dobrze płatną pracę? Zacznijmy od tego, dlaczego w ogóle potrzebujemy wykształcenia.

Wykształcenie jest nam potrzebne, aby móc rozpocząć karierę zawodową. Jest to prawie niemożliwe, by bez jakiegokolwiek wykształcenia, można było mówić o pracy zarobkowej. Zastanawiasz się, jaki kierunek jest najbardziej opłacalny finansowo? Albo co może przynieść Ci świetlaną przyszłość? O tym kilka słów poniżej.

Sprawdź rynek pracy

Nie wiesz, jaki kierunek szkoły obrać? Być może nawet nie orientujesz się, jakie zawody są teraz najbardziej pożądane przez pracodawców. Nic w tym dziwnego. Mało kto się tym interesuje, zanim zacznie szukać pracy. Jednak jeśli na początku swojej edukacji, jesteś tym zaintrygowany – to podjąłeś słuszną decyzję.

Szukaj pracy, zanim jej będziesz potrzebował

Załóżmy, że interesujesz się informatyką. Chciałbyś pracować nad systemami operacyjnymi, a może satysfakcjonowałaby Cię praca na stanowisku programisty. Tym bardziej jeśli mógłbyś pracować, jako freelancer. Dlatego w pierwszej kolejności warto zainteresować się, jaka wiedza i umiejętności są Ci potrzebne, aby zdobyć powyższe stanowisko. W tym celu, możesz poszukać informacji na tablicach ogłoszeń lub na ofertach pracy.

Zdobywaj niezbędne umiejętności i wiedzę

Zanim podejmiesz wyzwanie i zaczniesz szukać wymarzonej pracy, odpowiednio się do tego przygotuj. Przejdź niezbędne kursy, które przygotują Cię najlepiej do podjęcia danego stanowiska. Nie zapominaj o teorii. Jest ona równie ważna co praktyka. A podczas rozmowy kwalifikacyjnej, pracodawca na pewno zada Ci mnóstwo pytań, tak aby sprawdzić poziom Twojej wiedzy, jak i umiejętności. Niczego przed nim nie ukrywaj, bądź szczery, ale również pozostań sobą. Tylko wtedy dasz się poznać z jak najlepszej strony.

Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz

Jeśli nie masz możliwości odbycia wcześniejszych praktyk, to postaraj się sam ćwiczyć w domu. Jeśli Twoim wymarzonym zawodem jest programowanie, koniecznie przygotuj kilka stron internetowych. Mając doświadczenie, możemy wyjść z rozmowy kwalifikacyjnej, jako zwycięzcy. Podobnie jest w przypadku grafika komputerowego. W takim zawodzie liczą się dziesiątki, a nawet setki wykonanych projektów. Są to m.in. projekty logo, banery, strony internetowe, ulotki, czy wizytówki.

Portfolio

Przede wszystkim postaw na portfolio. Jako programista, grafik komputerowy, czy copywriter, możesz pochwalić się swoimi pracami. Jest to dużo bardziej znaczące, niż bogato napisane CV. Bowiem wtedy Twój przyszły pracodawca, ma dowody Twojej pracy. Dzięki temu możesz z dużą łatwością udowodnić mu, że nadajesz się najlepiej na to stanowisko. Warunkiem jest jednak, Twoja idealna praca – czyli realne i prawdziwe portfolio.

Jak widzisz, jest wiele czynników, które pomogą Ci w znalezieniu dobrej pracy. Warto jednak zabrać się do tego sumiennie i skrupulatnie. Tylko dzięki temu, mamy szansę na przebicie się wśród konkurencji i otrzymanie najlepszego stanowiska pracy. Jednak, by to wszystko osiągnąć potrzebna jest duża dawka motywacji i samozaparcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here