Zautomatyzowane linie transportowe

Linie transportowe to rozbudowane systemy automatyzujące proces transportu bliskiego różnego rodzaju ładunków. Mogą to być zarówno towary, jak i surowce czy półprodukty. Dzięki linii transportowej możliwe jest znaczące przyspieszenie przenoszenia ładunków w obrębie zakładu, na przykład z magazynu na halę produkcyjną. W dobie powszechnego dążenia do automatyzacji przemysłu, coraz więcej przedsiębiorstw inwestuje także w linie transportowe, które nie wymagają obsługi ze strony ludzi. W naszym artykule omawiamy kilka korzyści, jakie może przynieść inwestycja w tym obszarze.

Automatyzacja podstawowego procesu zachodzącego w przedsiębiorstwie

Głównym celem wdrożenia linii transportowej jest zautomatyzowanie procesu przenoszenia ładunków w obrębie zakładu. Taki system umożliwia dużo szybsze transportowanie np. towarów dostarczonych do firmowego magazynu dalej na linię produkcyjną czy też przenoszenie ich z działu produkcyjnego do działu kontroli jakości czy pakowania. Ma to bezpośrednie przełożenie na wzrost wydajności przedsiębiorstwa.

Wyższy poziom bezpieczeństwa

Zautomatyzowane linie transportowe przyczyniają się do podwyższenia poziomu bezpieczeństwa na terenie zakładu pracy, ograniczając ryzyko wypadków, przeciążenia pracowników, kontuzji wysiłkowych i zwolnień chorobowych. Wszystko dzięki temu, że prace, które dziś są wykonywane ręcznie czy z wykorzystaniem wózków widłowych, można w dużej części powierzyć maszynom – na przykład przenośnikom czy sztaplerom magazynowym.

Minimalizacja strat materiałowych

Przenoszenie ładunków przez maszyny zmniejsza prawdopodobieństwo uszkodzenia towarów, na przykład w wyniku błędu popełnionego przez pracownika czy jego przemęczenia. W tym kontekście można napisać, że inwestycja w automatyzację transportu bliskiego przyczynia się do realnych oszczędności.

Wyższy poziom satysfakcji pracowników

Pracownicy, którzy dziś muszą ręcznie przenosić towary, tracą na to wiele czasu i bywa, że są nadmiernie obciążeni – zwłaszcza w dobie powszechnych problemów kadrowych z obsadzeniem wszystkich stanowisk. Dzięki automatyzacji można lepiej wykorzystać kwalifikacje pracowników, skierować ich do bardziej odpowiedzialnych zadań i tym samym podnieść ich poziom satysfakcji z wykonywanej pracy.

Krok w stronę pełnej automatyzacji

Prędzej czy później większość zakładów będzie musiała przejść proces automatyzacji, nie tylko transportu bliskiego, ale także produkcji. Doskonałym przykładem mogą być fabryki samochodów, które w znacznej mierze funkcjonują dzięki robotom. Zautomatyzowana linia transportowa docelowo może stać się elementem kompletnego systemu pozwalającego na pełną automatyzację funkcjonowania zakładu, w którym ludzie odpowiadają tylko za najważniejsze procesy (projektowanie, kontrola jakości, zawiadywanie pracą maszyn).

Dlaczego inwestycja w zautomatyzowaną linią transportową może się okazać przyczynkiem do dynamicznego rozwoju Twojego przedsiębiorstwa? O tym czytaj w artykule na stronie https://promuskatowice.pl/artykuly/linie-transportowe-czyli-najlepsza-inwestycja-w-automatyzacje-i-wyzsza-efektywnosc-pracy-kazdego-zakladu/.

Komu zlecić wykonanie linii transportowej na potrzeby zakładu?

Zautomatyzowane linie transportowe to często skomplikowane systemy łączące w sobie elementy mechaniczne z zaawansowanym sterowaniem komputerowym. Za budowę linii powinien być odpowiedzialny doświadczony wykonawca, specjalizujący się w realizacji tego typu projektów.

Doskonałą opinią na polskim, ale i europejskim rynku cieszy się spółka PROMUS Katowice, która ma w swojej ofercie wszelkie niezbędne elementy do budowy kompletnych systemów transportu bliskiego. Spółka od ponad 30 lat dostarcza zaawansowane rozwiązania dla przemysłu, w tym zakładów z branży automotive i meblowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here