Kredyt hipoteczny dla singla

Wielu specjalistów od finansów zaleca unikanie kredytów, jeśli to tylko możliwe. Faktem jest, że nieostrożne i zbyt zuchwałe zaciąganie tego typu zobowiązań może doprowadzić do poważnych kłopotów finansowych. Jednak nawet najwięksi sceptycy kredytowi dopuszczają zaciąganie kredytów hipotecznych na zakup własnego lokum. Takie kredyty są o wiele tańsze, a koszty odsetek zastępują dotychczasowe koszty najmu. Jednak według obiegowej opinii na kredyt hipoteczny szanse mają jedynie pary, najlepiej małżeństwa. W tym artykule nie tylko udowodnimy, że uzyskanie takiego kredytu przez singla jest możliwe, ale podpowiemy też, jak się do tego zabrać.

Kredyt hipoteczny – na co i kiedy można go uzyskać?

Najczęściej kredyty hipoteczne udzielane są na zakup mieszkania lub domu. W takiej sytuacji nowe lokum staje się jednocześnie zabezpieczeniem dla banku na wypadek trudności w spłacie. Właśnie dzięki temu oprocentowania kredytów hipotecznych może być niższe od kredytów gotówkowych czy konsumenckich.

Kredyt zabezpieczony hipoteką można też wziąć na inny cel, np. na rozwinięcie własnego biznesu. W takiej sytuacji nadal można liczyć na konkurencyjne oprocentowanie, warunkiem jest jednak posiadanie praw własności do nieruchomości nieobciążonej hipoteką, na której można by było ustanowić zabezpieczenie. Takie kredyty także są udzielane przez banki, jednak dużo rzadziej i mogą wymagać od kredytobiorcy przedstawienia dodatkowych dokumentów, takich jak chociażby biznesplan.

Kredyty hipoteczne udzielane są, podobnie jak wszystkie inne, po zbadaniu przez bank zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy. To, że bank ustanawia hipotekę pozwala mu obniżyć ryzyko poniesienia strat, ale i tak przy udzielaniu kredytu weryfikacji podlega możliwość spłaty przyszłego zobowiązania. Bankom nie zależy na tym, by odbierać kredytobiorcom nieruchomości, ale na tym, by regulowali oni swoje zobowiązania w terminie.

Dlaczego singlom może być trudno uzyskać kredyt hipoteczny

Bank udziela kredytu na podstawie skalkulowanej dla danej osoby lub pary, rodziny itp. zdolności kredytowej. Podczas oceny tejże zdolności bank bierze pod uwagę m.in.:

  • dotychczasową historię kredytową;
  • posiadane aktywa (gotówkę, udziały, inne nieruchomości);
  • dochody, oraz ryzyko ich utraty (właśnie dlatego w niektórych bankach preferowane są umowy o pracę na czas nieokreślony).

Analizując zdolność kredytową dla singla bank zawsze będzie widział większe ryzyko niż w przypadku małżeństwa czy pary. Singiel ma zwykle tylko jedno źródło dochodów, a para raczej będzie miała dwa różne, przez co dla banku generuje niższe ryzyko pewnych turbulencji w spłacie w przypadku czasowej utraty dochodów przez jednego kredytobiorcę.

Nie oznacza to jednak, że singiel nie ma szans zaciągnięcia kredytu hipotecznego na zakup mieszkania. Bank może co prawda obarczyć taką osobę dodatkowymi kosztami np. ubezpieczenia. Jednak jeśli zdolność i historia kredytowa nie będą budziły zastrzeżeń, nic nie stoi na przeszkodzie by singiel uzyskał taki kredyt.

Co zrobić by uzyskać kredyt hipoteczny dla singla?

Z punktu widzenia banku najlepszym rozwiązaniem byłoby znalezienie współkredytobiorcy, czyli osoby, która przystąpi z nami do kredytu. Bywa to jednak niezmiernie trudne, bo nie każdy będzie chciał podjąć takie ryzyko. Można poprosić o takie wsparcie osoby z najbliższej rodziny, o ile mają zdolność kredytowa. Co jednak gdy nie jest to możliwe?

W takiej sytuacji, w celu uzyskania kredytu trzeba będzie udowodnić wystarczające zarobki. Jak duże, to będzie zależało głównie od wartości mieszkania, które chce się sfinansować z takiego kredytu. Dobrze jest też mieć nienaganną historię kredytową i w miarę możliwości spłacone wszystkie wcześniejsze kredyty ratalne. Niezbędny jest również wkład własny w postaci środków pieniężnych. Szukając sposobności do zaciągnięcia takiego zobowiązania warto skorzystać z usług eksperta kredytowego. Pozwoli to oszczędzić czas konieczny do odwiedzenia wielu banków i przeanalizowania kruczków prawnych w ich ofertach. Ale przede wszystkim pozwoli to oszczędzić pieniądze, ekspert kredytowy nie tylko pomoże wybrać najlepszą ofertę, ale podpowie też jak przygotować się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego.

___________________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Solemo Finanse

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here