Technologie mobilne w branży księgowej

Branża IT coraz bardziej się rozwija. Każdego miesiąca słyszymy o nowych urządzeniach mobilnych i aplikacjach, które ułatwiają pracę w bardzo wielu dziedzinach. Branża księgowa wciąż jednak kojarzy się ze stertami dokumentacji i monotonnym jej wypełnianiem. Dzięki nowoczesnej technologii mobilnej księgowi mogą pracować szybciej oraz sprawniej.

Polacy bardzo chętnie korzystają z urządzeń mobilnych. Dziś przez telefon lub tablet robimy zakupy, płacimy za rachunki,  korzystamy ze stron aukcyjnych i portali społecznościowych. Najnowsze badania pokazują, że urządzenia mobilne mają coraz większe znaczenie w bardzo wielu przestrzeniach zawodowych. Wpływ urządzeń mobilnych między innymi na branże związane z księgowością będzie nieustannie wzrastać.

Polacy – naród coraz bardziej mobilny

W roku 2014  ponad 46% społeczeństwa polskiego deklarowało posiadanie smartfona. Ankietowani potwierdzali, że używają urządzeń mobilnych nie tylko do wykonywania połączeń mobilnych, ale również do korzystania z wielu aplikacji oraz Internetu. Prze Internet w telefonie płacimy za zakupy, robimy przelewy bankowe, wysyłamy maile prywatne i służbowe. Korzystanie z urządzeń mobilnych stało się naturalne.

Trochę przerażający fakt

To, że tak chętnie korzystamy z urządzeń mobilnych z jednej strony ułatwia życie i zachwyca, a z drugiej strony nas przeraża. We Francji wielu szefów podjęło decyzję, że zabrania swoim pracownikom odpowiadać na służbowe maile i wykonywać obowiązki służbowe na urządzeniach mobilnych po godzinie 17:00. W Polsce jeszcze wciąż zachwycamy się możliwościami jakie daje nam Internet i urządzenia mobilne. Korzystamy z nich 24h na dobę w domu i w pracy.

Rozwój biznesu dzięki urządzeniom mobilnym

Biznes w wielu sferach dzięki urządzeniom mobilnym się rozwija. Przez Internet płacimy za zakupy, wykorzystujemy bankowość mobilną – telefon zastępuje nam kartę płatniczą. Dokonujemy transakcje w Internecie wszędzie w autobusie, w tramwaju, na przystanku. Liczba transakcji wykonywanych na urządzeniach mobilnych cały czas wzrasta.

Czy karty płatnicze staną się niepotrzebne?

Niekoniecznie. Jedno rozwiązanie może zastępować drugie. Dobrym przykładem jest sieć kawiarni Starbucks, która wprowadziła własny system płatności kartami płatniczymi. System ten sprawdza się doskonale między innymi  Kanadzie oraz USA.

Nowe technologie a księgowość

Nowe technologie zaczynają mieć coraz większe znaczenie w branży księgowej. Doskonałym rozwiązaniem jest tzw. praca „w chmurze”. W aplikacji dostępnej online zapisane są wszystkie ważne dokumenty. Księgowy i klient ma szybki dostęp do faktur. Jest to duża wygoda. Klient otrzymuje elektroniczną fakturę – nie musi jej drukować. Wszystkie dane są segregowane.

Czy „Cloud computing” jest bezpieczne?

Jak najbardziej „Cloud computing” jest bezpieczne. Wbrew pozorom przechowywanie danych „w chmurze” jest bezpieczniejsze niż tradycyjne. Bardzo możliwe, że za kilka lat będziemy mogli korzysta z tzw. ”chmury bankowej” i będzie to dla nas i usługodawcy całkiem naturalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here