działka
fot. pexels.com

Dysponujesz terenem budowlany, bądź działką rolną, ale nie czujesz się na siłach by dobrze zagospodarować teren i myślisz nad sprzedażą działki? Zanim opublikujemy ogłoszenie sprzedaży działki czy to budowlanej, czy rolnej warto wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii.

Dlaczego sprzedajemy nieruchomość

W pierwszej kolejności, sprzedaż terenu budowlanego, należy dobrze przemyśleć. Wszystko zależy od tego, jakimi powodami kierujemy się przy sprzedaży. Być może chcesz sprzedać działkę, ponieważ potrzebujesz gotówki, a może powód jest zupełnie inny. Często właściciele sprzedają swoją nieruchomość, ponieważ nie mają czasu ani siły na zagospodarowanie miejsca. Podobnie wyglądają koszty utrzymania terenu w czystości. Niezbędne jest, aby kosić trawę, czy zapobiegać narastaniu krzewów w teren działki.

Jeśli nasza działka znajduje się blisko miejsca zamieszkania to istnieje szansa, że znajdziemy czas aby zadbać o odpowiednią czystość na terenie. Jeśli jednak teren znajduje się daleko, bardzo ciężko jest zorganizować czas, aby sprawdzić stan naszej nieruchomości co kilka tygodni.

Inwestycja w teren

Aby nasza działka utrzymywała swój obecny stan i nie ulegała zniszczeniom w skutek np. podniesienia się poziomu wody w okolicznych rzekach, należy ją kontrolować. Często możemy spotkać się z sytuacjami, że podczas ulewnych deszczy, nawet małe rzeki potrafią wylać wodę poza swoje koryto i zalać nasz grunt mułem i kamieniami. W takiej sytuacji, cena za ar naszej działki może znacznie stracić na wartości. Dlatego warto trzymać rękę na pulsie i być na bieżąco z obecną sytuacją.

Działka rolna, a budowlana

Działka rolna, może stać się działką budowlaną, jednak muszą zostać przepisane odpowiednie dokumenty. Przekształcenie takiej działki, oczywiście wiąże się z dodatkowymi opłatami w urzędzie, ale dzięki temu możemy uzyskać znacznie wyższą cenę od klienta, podczas negocjacji warunków umowy i ceny.

Sprzedaż działki, a teren zalewowy

Twoja działka ma status terenu zalewowego? Chcesz ją sprzedać ale nie wiesz, jaką sumę pieniędzy możesz za nią wziąć? W pierwszej kolejności warto zasięgnąć informacji w gminie, w której zarejestrowany jest teren. Być może pojawi się nadzieja, że teren ten w przyszłości ma szansę dostać miano terenu budowlanego. Wszystko bowiem zmienia się w czasie. I jeśli przeczekasz kilka miesięcy, uda Ci się zarobić znacznie większe pieniądze.

Podejmij dobrą decyzję

Zanim ostatecznie sprzedaż swoją działkę, przemyśl dobrze czy jest to niezbędne. A także co Tobą kieruje, że podejmujesz taką decyzję. Nie każdy posiada na własność działkę budowlaną, czy też rolną. I jeśli Twoja decyzja wynika z potrzeby posiadania dodatkowych pieniędzy, może warto postarać się o kredyt lub złożyć wniosek o dotację.

Posiadając na własność nieruchomość, mamy duże możliwości, które pozwolą nam rozłożyć skrzydła i rozwinąć nie jeden biznes. Jeśli marzysz o własnej firmie, to z terenem własnościowym zyskasz dużo więcej otwartych drzwi niż myślisz. Już na samym starcie o kredyt, bank prędzej zaufa Tobie, niż komuś kto nie ma zabezpieczenia w postaci nieruchomości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here