planer
fot. pexels.com

Z każdym kolejnym rokiem, zastanawiasz się, jak to się stało, że następny rok za Tobą? Miałeś w styczniu tyle nowych planów i postanowień noworocznych? Prawda jest taka, że w niewyobrażalnie szybkim tempie, cały Twój zapał ulotnił się tak szybko, jak najtańsza podróbka perfum. Gdzie popełniłeś błąd i co zrobiłeś źle?

Masz odczucie, że kalendarz jest dobry dla zapominalskich lub emerytowanych osób? Jesteś w błędzie. Każdy z nas powinien prowadzić kalendarz, w którym zaplanuje najbliższe nie tygodnie, a miesiące swojego życia. Choć często słyszymy, że planując wszystko do przodu, ryzykujemy, że los splata nam figla i pokrzyżuje plany na ostatniej prostej. Dużo osób radzi także, aby żyć spontanicznie i nie martwić się o jutro.

Jednak warto brać pod uwagę, że planowanie spotkań, wizyt, czy pracy, a także relaksu pozwoli nam na prowadzenie nie tylko spokojnego życia, ale również i poukładanego. Unikniemy spóźnień, czy zawirowań w pracy. Nie zapomnimy o urodzinach żony, męża, czy szefa dla którego pracujemy od kilkunastu lat.

Warto jednak zastanowić się, w jaki sposób prowadzić swój kalendarz z wszystkimi sprawami.

Po pierwsze sumienność

Ile razy zdarzyło Ci się, że miałeś zapisać sobie wizytę u fryzjera w kalendarzu, ale powtarzałeś sobie, że zrobisz to za chwilę. Tylko nie zauważyłeś, że ta chwila trwała kilka dni i termin Ci przepadł, a na następną wizytę musisz czekać kolejny tydzień. Podobnie jest z zakupami. Kiedy żona poprosi Cię byś kupił składniki na obiad, a Ty nie zrobisz listy – bo przecież o wszystkim pamiętasz. Problem pojawia się w sklepie, gdy widzisz tyle produktów i już zapomniałeś, co miałeś właściwie kupić. Dobrze, że posiadasz telefon komórkowy, więc dzwonisz zapytać co konkretnie masz zakupić w sklepie.

Dlatego tak ważną kwestią jest, aby wszystkie terminy spotkań, listy „to do”, czy notatki, zapisywać od razu. Zanim ulotnią się one z naszej pamięci.

Po drugie kontrola

Samo zapisywanie dat nic nam nie da, jeśli nie będziemy czuwać na realizacją danych terminów. Postaraj się prowadzić swoje zapiski tak, aby były poukładane w kolejności od najważniejszych do tych mniej ważnych. W ten sposób będziesz w ciągu dnia pokonywał kolejne zadania, aż pod koniec zostaną Ci te najlżejsze.

Forma papierowa, czy elektroniczna

To w jakiej formie prowadzisz kalendarz, nie jest aż tak istotne. Może to być forma tradycyjna, czyli papierowa. Większość ludzi preferuje nosić przy sobie kalendarz książkowy, bo dzięki temu mają cały rok pod ręką i wizualnie mogą spojrzeć równocześnie na kilka tygodni do przodu. Kalendarz papierowy na pewno ważną rolę odgrywa u wzrokowców. Nie wiesz dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Osoby, które są wzrokowcami przy każdej dacie zakreślają ważne terminy i spotkania, różnymi kolorami. W ten sposób z dużą łatwością są w stanie wszystko zapamiętać.

Nie oznacza to jednak, że kalendarz w telefoniew formie elektronicznej, jest gorszy. Absolutnie nie. Duża część osób, jednak z pewnych względów wybiera taką formę zapisywania ważnych terminów. Mają wtedy pewność, że nie zapomną kalendarza z domu. Ciężko jest przecież wyjść z domu bez telefonu. Dodatkowym ułatwienie w kalendarzu elektronicznym, jest automatyczne zapisywanie się wizyt u lekarza, czy też w salonach kosmetycznych i fryzjerskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here