praca
fot. pexels.com

Pracujesz w drogerii kosmetycznej, jako asystentka i konsultantka sprzedażowa? Masz dość pracy stojącej i marzysz, by rozpocząć pracę w trybie siedzącym i to najlepiej przy komputerze? Męczy Cię już praca na usługach, gdzie musisz być miła dla wszystkich swoich klientek i za każdym razem uśmiechać się od ucha do ucha? Bywa to uciążliwe w niektóre dni.

Zdarza się każdemu, że przyjdzie taki dzień, w którym nie mamy ochoty i siły być w pogodnym nastroju. Dużo czynników na to wpływa, np. pogoda, sytuacja rodzinna, a także zdrowie. Dlatego w takich momentach, praca „face to face” z klientem, nie wychodzi nam idealnie. Stąd także rodzą się negatywne opinie klientów. Ale przecież klienci również miewają gorsze dni – wtedy niestety odreagowują na pracownikach – bo nikt im złego słowa nie powie.

Praca stojąca

Nie tylko pracując w sklepie jako konsultantka, pracujemy na stojąco. Co ma powiedzieć np. fryzjerka? Pracuje po kilka lub kilkanaście godzin dziennie z rękami zwróconymi ku górze. Ciężko jej nawet znaleźć czas na krótki spacer, gdy kręgosłup boli niemiłosiernie. Dlatego charakter naszej pracy, zależny jest od zajmowanego przez nas stanowiska.

Praca siedząca

Wydaje Ci się, że siedząc w pracy to idealna pozycja. Nic bardziej mylnego. Aby zachować zdrowy kręgosłup, każdy człowiek potrzebuje trochę ruchu. Ciężko mówić, o jednej konkretnej pozycji w pracy, bo to uwarunkowane jest wieloma czynnikami zewnętrznymi. Dla niektórych praca przy komputerze, może nie jest męcząca – bo się przyzwyczaili. Ale pomyśl co z ich kręgosłupem. Jak wielki wpływ będzie to miało na stan zdrowia.

Praca przy komputerze

Jeśli jednak jesteś mocno nastawiony na zmianę pracy do trybu siedzącego, warto spróbować. Ciężko jest sugerować się opiniami innych osób. Przecież o gustach się nie dyskutuje. Dlatego jeśli nie odważysz się na tak wielką zmianę sam – nie będziesz mógł wydać nigdy realnej oceny.

Siedząc przy komputerze przez całe 8 godzin, pamiętaj, aby zadbać o dobre ułożenie ciała. Przede wszystkim nie wolno Ci się garbić. Twój organizm bardzo szybko przyzwyczai się do danej pozycji, przez co potem możesz zacząć nabierać złych nawyków. Wpłynie to po dłuższym czasie negatywnie na postawę Twojego ciała. Wychodząc z pracy, twoja (do tej pory prosta postawa), ulegnie zmianie i być może na stałe się zgarbisz. Niezbędna może okazać się wtedy rehabilitacja i ćwiczenia korekcyjne.

Jak zadbać o zdrowie przy pracy siedzącej

Załóżmy, że pracujesz już w biurze, ale chcesz zadbać o swój organizm i ciało, jeszcze zanim wkradną się negatywne nawyki pracy siedzącej. Bardzo dobrze! Jesteś na dobrej drodze. Postanowienie to już pierwszy krok za startem. Aby zadbać o swój kręgosłup warto odwiedzać regularnie basen i siłownię. Pływanie bardzo dobrze wpływa nie tylko na nasz kręgosłup, ale na całe ciało. Dzięki temu zniwelujesz uczucie zdrętwienia rąk, czy nóg. Podobnie jest z siłownią. Jeśli przyłożysz się do tego odpowiednio i zaczniesz ćwiczyć systematycznie i sumiennie, możesz odnieść widoczne efekty. Najlepiej, byś współpracował z trenerem personalnym. W ten sposób, ktoś będzie miał na Ciebie oko podczas wykonywania ćwiczeń.

Pamiętaj! Praca siedząca nie należy do łatwych. Potrzeba dużo cierpliwości i pracy nad samym sobą. Jednak jeśli przyłożysz się do tego i w odpowiedni sposób zadbasz o swoją postawę i stan zdrowia, możesz przez długie lata cieszyć się zdrowym i silnym organizmem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here