Dojeżdżasz do pracy komunikacją miejską lub rowerem? Zastanawiasz się, dlaczego ludzie narzekają na korki w mieście, skoro zawsze można zmienić środek lokomocji na tramwaj lub autobus. Odnosisz wrażenie, że niektórzy sami wyznaczają sobie granice i tworzą niepotrzebne blokady.
Choć sam nie posiadasz prawa jazdy, nie czujesz szczególnie jakiegoś większego braku, czy smutku z tego powodu. Dlaczego tak jest? Być może nie do końca jesteś świadomy ile pożytku może Ci przynieść prawo jazdy, jak i samochód.
Samochód – większa niezależność
Nie można zaprzeczyć, że posiadając samochód i prawo jazdy, mamy na pewno większą swobodę czasową i niezależność. Wyobraź sobie sytuację, że chcesz pojechać do rodziców na niedzielny obiad. Jest to zaproszenie całkiem spontaniczne. Dlatego nie zdążyłeś zakupić biletu na autobus do rodzinnej miejscowości. Niestety sytuacja nie pozwala Ci jechać, ponieważ nie zdążysz dojechać na czas, a rozkład jest tak skonstruowany, że po godzinie musiałbyś już wracać. W takim przypadku, posiadając samochód, bez problemu zorganizujesz nawet spontaniczny wypad, na drugi koniec Polski.
Ile wynosi różnica cenowa
Ktoś by powiedział, że jazda samochodem wychodzi znacznie drożej, a dodatkowym minusem jest brak możliwości napicia się alkoholu podczas rodzinnego spotkania, czy wesela. Ale jeśli zagłębimy się bardziej w temat kosztów i eksploatacji, możemy się mocno zdziwić. Koszty jazdy samochodem wcale nie są tak ogromne, jak niektórzy sądzą.
Przypomnij sobie ile płacisz miesięcznie, za bilet okresowy na wszystkie linie autobusowe i tramwajowe w swoim mieście. Dolicz do tego ewentualne taksówki, a także przejazdy Boltem i Uberem, kiedy wracasz lub gdy jedziesz na imprezę. Nie da się również pominąć opłat za autobusy, czy pociągi gdy wyjeżdżasz ze znajomymi na weekendy, czy wakacje. Teraz wszystkie te kwoty zsumuj ze sobą.
Koszty
Oczywiście kwota jaka nam wyjdzie, zależna jest od intensywności działań, a także naszej aktywności. Jeśli ktoś pracuje zdalnie z domu, to pewnie nie opłaca biletu miesięcznego w mieście w którym mieszka. Jednak zakupy robić musi każdy. Podobnie wyglądają kwestie organizacyjne z różnymi wyjazdami okolicznościowymi. Pamiętasz ile razy jechałeś z wieloma bagażami autobusem? Mając samochód wcale nie czułbyś tego dyskomfortu.
Wygoda i niezależność
Każdy wyjazd zorganizowany przez firmę, czy znajomych łączy się również z tym, że musisz się dostosować do planu dnia, czy godziny wyjazdu. I to jest jeden z największych minusów braku własnego samochodu i prawa do jazdy. Wyobraź sobie ile rzeczy zrobiłbyś inaczej, gdybyś posiadał własne auto w niektórych momentach życia. Pewnie nie raz wróciłbyś wcześniej/później do domu niż ktoś Ci to narzucił. Być może wyjechałbyś w inne miejsce na wakacje, gdybyś miał prawo do głosu – jako kierowca.
Powodów dla których prawo jazdy, jak i samochód jest dla nas ważne – jest mnóstwo. Wszystko jednak jest kwestią tego, ile my sami oczekujemy od własnego życia. Inaczej będą na to patrzeć osoby samotne, a znowu zupełnie inaczej, gdy jesteśmy osobami bardzo towarzyskimi, lubiącymi podróżować po świecie. Jest jednak zawsze jeden wspólny mianownik – niezależność. Bo kto z nas, nie chciałby być niezależny?