nauka
fot. pexels.com

Jesteśmy już za połową ferii zimowych. Niedługo nasze dzieci, powrócą przed ekrany swoich komputerów, na lekcje zdalne. Ale co w przypadku, gdy dzieci nie chcą się uczyć i ciężko je przekonać do prostego odrabiania zadań domowych?

Zaczynasz tracić nadzieję, że Twoje dziecko, zda pozytywnie przyszłe egzaminy ósmoklasisty i egzaminy maturalne? Bez obaw. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak skutecznie przekonać swoje dziecko do sumiennej nauki.

Przede wszystkim zainteresowania

Właśnie zastanawiasz się, o czym tu jest mowa? Miało być o nauce, a wchodzimy na temat zainteresowań? Jest to klucz do sukcesu edukacyjnego Twojego dziecka. Jeśli zależy Ci, aby Twój syn, czy córka poradzili sobie z zadaniami na egzaminach, musisz zainspirować ich do poszerzania wiedzy. Wiadome jest, że żadne dziecko samo z siebie, nie będzie chciało spędzić soboty nad zadaniami z matematyki.

Dlatego w tym celu, zakup im książki (mogą być to biografie słynnych artystów, poetów, władców, czy też polityków). Postaraj się zainspirować je do dalszego dążenia do poznania kolejnych kart historii. Świetnym pomysłem, mogą okazać się także gry planszowe, z kategorii gier strategicznych. Właśnie w ten sposób, wzbudzisz w nich siłę do dążenia do sukcesu, a także do tworzenia swojego planu działania. Jest to ważny element, w dążeniu do sukcesu zawodowego w przyszłości.

Rozwijaj jego pasje

Być może nawet nie wiesz, jak skrywane pasje, mogą rozwinąć umysł Twojego dziecka i zachęcić go do dalszej edukacji w szkole. Być może interesuje się on muzyką, sztuką, informatyką lub literaturą. Spróbuj poznać go bliżej, a przekonasz się, że są przedmioty szkolne, które lubi bardziej od pozostałych. Dlatego w tym kierunku warto poszerzać jego zainteresowania. Jeśli lubi język polski, a czytanie książek jest czystą przyjemnością, to postaraj się zapisać go na dodatkowe zajęcia z przedmiotów humanistycznych. Być może nawet historia stała by się wtedy ciekawa.

Wycieczki krajoznawcze

Zastanawiasz się, dlaczego Twoje dziecko zamiast oglądać filmy w telewizji, to ogląda programy przyrodnicze? Być może rośnie Ci mały podróżnik. Pamiętaj, nic tak nie kształtuje człowieka, jak podróże. Jeśli zauważysz, że Twój syn, czy córka interesuje się geografią, czy tematami przyrodniczymi, postaraj się wspierać go w swoim dążeniu do zdobywania wiedzy. Dzięki temu wskrzesisz w nim większe zainteresowanie. A tym samym poczuje on Twoje wsparcie w drodze do marzeń.

Efekty, które zauważysz

Jak wszystkie powyższe przykłady odnoszą się do nauki w szkole? Zastanawiasz się? Odpowiedź jest bardzo prosta. Jeśli Twoje dziecko zacznie interesować się literaturą i biografiami słynnych poetów, bez przeszkód, a wręcz z wielkim zainteresowaniem będzie przygotowywać się na lekcje polskiego. Podobnie jest w przypadku geografii, czy biologii. Prawda jest taka, że z każdym szkolnym przedmiotem, uczniowie mogą rozwijać swoje pasje. Twój syn lubi grać na komputerze? A może zapisz go na kurs programowania. Gdy dowie się, że może stworzyć w przyszłości swoją idealną grę komputerową, lekcje informatyki nie będą już wcale takie nudne.

Dlatego na początku pokaż cel, a do nauki dziecko samo się przekona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here