praca zdalna
fot. pexels.com

Od dłuższego czasu, praca zdalna stała się bardzo popularna wśród młodych ludzi. Dlaczego tak chętnie przechodzimy na tryb pracy zdalnej? Jest to kwestia zarobków, czy fakt, że nie mamy szefa nad głową?

Praca zdalna była kiedyś wielkim rarytasem. Dziś natomiast nie jest to dla nikogo zaskoczenie. Bowiem większość ludzi z racji dużych obostrzeń, wprowadziło u siebie w pracy, możliwości trybu zdalnej pracy.

Jakie są dobre strony pracy zdalnej

Główną i najważniejszą zaletą, pracy zdalnej jest fakt, iż jesteśmy niezależni. Możemy rozpocząć pracę o dowolnej dla nas porze. Podobnie jest w przypadku, gdy kończymy pracę. Jeśli zamkniemy projekt, możemy odejść od biurka dużo wcześniej, aniżeli gdybyśmy byli w pracy.

Pracować można wszędzie, prawda? Tak jest w przypadku pracy zdalnej. Jesteś programistą? A może copywriterem? Do pracy wystarczy Ci laptop i dostęp do Internetu? Wyobraź sobie pokój w hotelu z widokiem na góry. Dlaczego nie? Wystarczy, że spakujesz swoje notatki, laptop i ruszysz gdziekolwiek chcesz. Jest to wielki plus pracy zdalnej. Nie masz żadnych ograniczeń.

Ale przejdźmy dalej. Dojeżdżając do biura, zdarza się że Twój samochód, czy autobus utknie w korku. Nie jesteś w stanie tego przewidzieć. Ryzykujesz tym, że się spóźnisz. No chyba, że wyjdziesz z domu przynajmniej godzinę wcześniej. Wtedy jednak tracisz sporo czasu w ciągu miesiąca na dojazdy. Dlatego kolejną zaletą pracy zdalnej, jest nasza oszczędność czasu.

Zdarza się, że chorujesz? Lub musisz robić kontrolne badania? Za każdym razem prosić szefa o wolne, bywa uciążliwe. W przypadku pracy zdalnej, sam decydujesz o swoim grafiku. Jesteś dla siebie organizatorem czasu. I tylko od Ciebie zależy, o której godzinie siądziesz do pracy.

A co jeśli Twoje biuro w pracy, działa na Ciebie, jak rozpraszacz np. telefon? Wyobraźmy sobie, że pracujesz w jednym gabinecie z kilkoma osobami. Ich ciągłe rozmowy, lub telefoniczne załatwianie spraw, na dłuższą metę może być dla Ciebie uciążliwe.

Jak widać, pracując z domu, mamy bardzo dużo wolności i sami decydujemy o planie każdego dnia. Ale czy praca zdalna faktycznie niesie ze sobą tylko same pozytywy?

Złe strony pracy zdalnej

Przyznajmy szczerze, że izolacja od znajomych z pracy, na dłuższą metę bywa trudna. W domu, choć mamy wszystko pod ręką, to nie mamy możliwości wyjścia z kolegą z pracy na kawę w przerwie dnia. Być może przez pierwsze tygodnie tego nie zauważysz. Jednak po jakimś czasie, odczujesz brak przyjaciół z pracy.

Mówiliśmy, że nasi współpracownicy, mogą nas rozpraszać w pracy. Jest to prawda. Ale czy w domu mamy 100% skupienie? Wyobraźmy sobie, że w godzinach Twojej pracy, dzieci są w domu? Albo dzwoni kurier do drzwi, a może żona wróciła wcześniej z pracy? W naszym miejscu zamieszkania, posiadamy więcej rozpraszaczy, niż w samym biurze.

Chyba największą wadą pracy zdalnej, jest łączenie pracy z życiem prywatnym. Bo kto z nas nie zarwał chociażby jednego wieczoru, aby dokończyć projekt? Pewnie nie raz zdarzyło Ci się, że chciałeś dokończyć zlecenie i siedziałeś po nocach. Tak niestety wygląda praca z domu. Tu nie masz możliwości wyjścia z pracy i zamknięcia za sobą drzwi.

Pomyślmy też, jak wygląda sama organizacja dnia. Pracując z domowego biura , czasami ciężko jest się zabrać do pracy i wstać wcześniej z łóżka. Bo czy można spóźnić się do pokoju obok? Chyba nie.

Jak widzimy, praca zdalna oferuje mnóstwo dobrych stron. Jednak po głębszej analizie, możemy zauważyć również sporo wad. Jednak to, jak naprawdę będzie wyglądać Twoja praca, zależy tylko od Ciebie. Przemyśl i ustal swoje codzienne zasady funkcjonowania. Postaram się oddzielić pracę zawodową od części prywatnej. Wtedy dużo sprawniej zorganizujesz swoje życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here