kariera
fot. pexels.com

Jesteś na rozdrożu dróg i nie wiesz w jakim kierunku pójść? Nie możesz się zdecydować na kierunek humanistyczny czy ścisły? Nie martw się. Zapewniamy Cię, że nie jesteś z tym sam. Obecnie wiele osób i to nie tylko młodych, nie wie co robić ze swoim życiem zawodowym.

Praca dla człowieka, to nieodłączny element życia. Spędzamy bowiem tam większą część wszystkich naszych dni. Ale czy aby na pewno wybieramy najlepszą dla nas drogę zawodową?

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze pracy?

Kieruj się zamiłowaniem do danej rzeczy

Nie wybieraj swojego kierunku pracy zawodowej, tylko dlatego, że Twój przyjaciel tam pracuje i mówi, że „jest fajnie”. To, że komuś taka praca pasuje, nie znaczy, że Ty się w niej spełnisz. A nie ma nic gorszego, jak praca w miejscu, którego nie lubimy.

Warto jednak zastanowić się, co przynosi na radość. Może lubisz zwierzęta i nie ma takiej rzeczy, która by Cię zaskoczyła jeśli chodzi o tryb życia psów czy kotów? W takim przypadku, może warto pomyśleć o pracy w sklepie zoologicznym. Klienci na pewno docenią, że obsługuje ich wykwalifikowany pracownik, który zna się na rzeczy.

Innym przykładem, może być zamiłowanie do urody i zdrowia. Wtedy idealnym miejsce pracy, może okazać się salon kosmetyczny, drogeria lub sklep ze zdrową żywnością i kosmetykami naturalnymi. Być może z początku będziesz obsługiwał klientów – ale właśnie na tym, polega ta praca. A z czasem zdobędziesz na tyle pewności siebie i swobody, że odważysz się na własną działalność gospodarczą.

Brak zdecydowania

A co w przypadku, gdy nie mamy zielonego pojęcia, kim chcemy być za 10 lat i w jakim miejscu na świecie chcemy się znaleźć? Bez obaw. To nie powód do strachu. Dobrym posunięciem będzie dokształcenie się w konkretnym kierunku, który nie zamknie nam drogi w przyszłości. Taką opcją może być zarządzanie i marketing.

Zarządzanie i marketing

Są to dwa kierunki, które w obecnych czasach są bardzo pożądane przez pracodawców. Dlatego jeśli nie wiesz, w którą stronę powinieneś dążyć w rozwoju zawodowym – wybierz jedno z tych dwóch. Ponadto nawet jeśli nie będziesz czuł się w żadnych z tych kierunków spełniony, to zdobyta wiedza na pewno przyda Ci się w przyszłości. Praktycznie w każdej pracy, na jakimkolwiek stanowisku, przyda się choć podstawowa wiedza z zakresu marketingu, reklamy, czy zarządzania.

Gdzie szukać szczęścia

Szukając swojej idealnej pracy, musisz postawić sobie konkretne pytania. Co lubię robić? W jakiej branży czuję się dobrze? Co mnie satysfakcjonuje, a co przeraża? Jak wysokie wynagrodzenie jest mi niezbędne do mojego stylu życia? A także, jak daleko od miejsca zamieszkania możesz pracować? Są to podstawowe pytania, dzięki którym poznasz samego siebie i odkryjesz swoją drogę zawodową. Odpowiedz na wszystkie powyższe pytania szczerze, a odpowiedź sama Ci się pojawi, gdzie warto szukać pracy.

Nie wahaj się szukać pracy w różnych branżach. Jeśli nie jesteś do końca pewny co sam chciałbyś robić, być może przeprowadzona rozmowa z pracodawcą ułatwi Ci podjęcie tej decyzji. Nie zawsze jest tak, że to pracodawca odrzuca ofertę pracy. Jeśli po pierwszej rozmowie o pracę, stwierdzisz, że nie będziesz cieszył się pracą w tym miejscu – zrezygnuj od razu. Dzięki temu zawęzisz grono swoich poszukiwań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here